Jurata to mała miejscowość na Półwyspie Helskim, a w zasadzie dzielnica Jastarni, położona od niej 3km na wschód. Szerokość mierzei sięga w tym miejscu 600 m. W okresie międzywojennym była najmodniejszym polskim kąpieliskiem.
Jurata została nazwana na cześć bogini Bałtyku. Legenda głosi, że Bogini Jurata zakochała się w ubogim rybaku. Jej ojciec, Bóg morza nalegał, by nie spotykała się z rybakiem. Gdy gniew jego sięgnął szczytu, roztrzaskał podwodny pałac córki zbudowany z jantaru. Do dzisiaj szczątki pałacu znajdujemy na plaży jako bursztynowe kamyczki.
Najatrakcyjniejszym miejscem w Juracie jest „Międzymorze” Jest to deptak spacerowy łączący 330 metrowe molo nad Zatoką Pucką z Wybrzeżem morza. Molo w Juracie wybudowane w latach siedemdziesiątych, zostało w ostatnich latach odrestaurowane. Jest to ulubione miejsce wszystkich zakochanych par. Niedaleko jest wypożyczalnia sprzętu wodnego i serwis sprzętu motorowodnego. Odpływają stąd też łodzie na wycieczkowe kursy po zatoce.
W miejscowości zachowały się przedwojenne pensjonaty i rezydencje. Hotel „Lido” - zatrzymywali się tu najznamienitsi goście świata sztuki i polityki. Przed wojną hotel miał bezpośrednie połączenie telefoniczne z Paryżem. Kossakówka to rezydencja Wojciecha Kossaka przy ulicy Świętopełka 13. Przyjeżdżał tu na wakacje i tworzył nowe obrazy. Prawdopodobnie tutaj powstały obrazy o tematyce morskiej. W 1931 roku namalował "Zaślubiny Polski z morzem", a 4 lata później powstał "Na straży polskiego morza". WZW „Jantar” to były Oficerski Dom Wypoczynkowy. Po drugiej wojnie światowej ośrodek nadal służył wojskowym gościom, jego gościem w 1948 roku był marszałek Żymierski. W 1974 roku został podporządkowany głównemu kwatermistrzowi Wojska Polskiego i od tego czasu zaczęła się budowa nowych pawilonów. Z pierwszego ośrodka zachowała się willa „muszelka” gdzie przebywał prezydent Polski Ignacy Mościcki.
W Juracie są doskonałe warunki do do windsurfingu. Zatoka Pucka jest tu płytka. W odległości 1 km od brzegu głębokość nie przekracza 1 m. Jest tu też szkółka żeglarska i windsurfingowa. 5 km na północny zachód od Juraty znajduje się najwyższa wydma półwyspu (23 m n.p.m.). |